tarafından

Windows 7’ye Geçmek için 10 Geçerli Sebep

Microsoft’a aşık olduğumdan değil, ingilizcem için biraz pratik…
Kaynak: http://net.tutsplus.com/articles/web-roundups/10-reasons-why-you-should-upgrade-to-windows-7/

1- Ev Grupları

Ev grupları, Windows 7’deki en ilgi çeken özellliklerden bir tanesi. Ev ağı kurmak her zaman keşmekeş yaratan işlerden biri olmuştur, ve Windows 7 bu klişeyi değiştirecek gibi görünüyor. Şimdi, dosya veya yazıcı paylaşmak için herhangi bir uğraş göstermek gerekmiyor. Basitçe, paylaşmak istediğiniz nesneyi seçin, ev grubu için belirlenmiş şifre yardımı ile diğer Windows 7 yüklü bilgisayarlara aktarın. Hangi PC’nin hangi dosyaya erişebileceğini, okuma-yazma izinlerini ve medya dosyalarının canlı yayınını belirleyebilirsiniz.

2- Görev Çubuğu

Görev çubuğu, 95 sürümü’nden beri Windows’un parçası; ve şimdi, hepsinden de iyi olarak geliyor. Açık olan uygulamaların görev çubuğundaki düğmelerini yeniden sıralayabilirsiniz. Ve isterseniz, dilediğiniz programı görev çubuğuna yapıştırabiliyorsunuz. “Çabuk başlat” özelliği ile karıştırılmasın, bütün görev çubuğu kendi başına bir “Çabuk başlat”.

3- Aero

Aero, Windows Vista ile birlikte gelen bir özellik; kısaca yaptığı iş pencerelerin kenarlarını ve başlık çubuklarını saydamlaştırmak. Windows 7 ile bu özellik biraz daha geliştirilmiş. Bundan sonra, imleci görev çubuğundaki uygulama butonlarının üzerine getirdiğinizde, o uygulamaya ait pencerenin sadece pozisyonunu ve boyutunu görebiliyorsunuz. Buna “Aero Peek” deniyor. Pencereleri ekranın üst kısmına doğru sürüklediğinizde otomatik olarak tam ekran moduna geçebilir ya da ekranın kenarlarına sürükleyip ‘yaslama’ yapabilirsiniz. Buna da “Aero Snap” deniyor.
Aero Peek ayrıca “Masaüstünü göster” düğmesinin de bir parçası; eğer “Masaüstünü göster” düğmesini görev çubuğundan kaldırmayı isterseniz, aynı işlevi ekranın sağ alt köşesindeki (saat’in sağında) düğme ile gerçekleştirebilirsiniz.

İlk başta kötü bir girişimmiş gibi görünse de, şu açıdan bakıldığında yapılacak işin kolaylığı anlaşılıyor: hemen masaüstünemi dönmeniz gerekiyor, imleci masaüstünü göster butonuna kadar takip etmeniz gerekmiyor. Fareyi, imlec ekranın sağ alt köşesine gelecek şekilde hızlıca hareket ettirip bir kere tıklayın. Hatta tıklamanıza da gerek yok, imlec sağ alt köşedeki butonun üzerine geldiğinde Aero Peek harekete geçip bütün masaüstünü geçici bir süreliğine size gösteriyor.

4- Kütüphaneler

Kütüphaneler, birçok kullanıcının favorileri arasında. Birçok kişinin özel döküman klasörlerini pek sık kullanmadığnı hatta “belgelerim” klasörüne elini bile sürmediğini biliyoruz. Windows 7’deki bu kütüphane klasörleri sayesinde bütün dosyalarınızı kategorilenmiş şekilde hızlıca görebiliyorsunuz. Çalıştığınız bir dökümanın, varsayılan olarak hangi klasöre kaydedileceğini de belirleyebilirsiniz. Ev grubunuzdaki bir klasörü kütüphane klasörünüze eklediğinizde; bir arama işlemi sonrasında eklediğiniz ev grubuna bağlı klasörün içindeki dosyalarda aramaya dahil edilir. Ve bu kütüphaneleri diğer bilgisayarlarla da paylaşabilirsiniz.

5- Zıplama Listeleri

Zıplama listeleri zaman kazandıran özelliklerin belli başlılarından. Görev çubuğundaki uygulamanın üzerinde sağ tuş yaptığınızda o uygulama tarafından kullanılmış en son dosyalar bir menü halinde listelenecektir. Kaç tane dosyanın gösterileceği veya son kullanılan dosyaların gösterilip gösterilmeyeceği o uygulamanın geliştiricilerine bağlıdır. İsterseniz bu dosyaları o sağ tuş menüsüne ekleyip hızlı erişim de sağlayabilirsiniz.

Gmail kullanıcıları; ufak bir uygulama sayesinde, en son kullanılan dosyalar özelliğinden faydalanabilirler. Gmail Notifier Plus ile Gmail hesabınıza gelen epostaları hızlıca listeyelebilirsiniz.

6- Genişletilmiş Güvenlik

Belkide kullanıcıları en çok sızlandıran özelliklerden biri Windows Vista ile birlikte gelen “Kullanıcı Hesabı Kontrolü” idi. Windows 7, bu zorla araya giren teknolojiyi biraz daha arkadaş canlısı halde  bize sunuyor. Güvenlik hakkında almak istediğiniz uyarıları “Hiç uyarı gösterme” seviyesinden “Her uyarıyı göster” seviyesine kadar ayarlayabiliyorsunuz.

Veri güvenliğinde extra bir katman olarak, BitLocker uygulamasıda Windows 7’ye entegre olarak geliyor. Windows Vista’daki halinden çok daha sade olarak karşımıza çıkıyor: Sadece, yerel disk’in üzerinde sağ tuş yapıp “BitLocker” seçeneğini seçin. BitLocker özelliğini USB belleklerde de kullanabilirsiniz, gizli kalması gereken bilgileriniz için endişe etmeniz gerekmez.

Kurumsal çözümler tarafında ise; Windows 7’yi kullanarak şirketinizin alan adına bağlanabilirsiniz. Evden çalışabilmeniz için sizi doğrudan şirketin yerel ağına bağlar.

7- Medya Akışı

Bu şık özellik sayesinde ev bilgisayarınızı bir yayın merkezine dönüştürebilirsiniz. Elinizdeki medya içeriğini ağınızdaki bilgisayarla paylaşabilir, hangi bilgisayarın ne görüp/duyacağını belirleyebilirsiniz. “Play To” özelliğini kullanarak medyanızın, bilgisayar dışında hangi cihazda oynatılacağını belirleyebilirsiniz; Ev sinema sistemleri veya uyumlu diğer medya oynatıcılar. Windows Live Hesabınızı kullanarak, Windows 7 yüklü herhangi bir bilgisayardan kendi yayın akışınıza bağlanabilirsiniz. (Media Streamin özelliğinin aktif olması gerekir.)

8- Performans Artışı

Uçdan uca, Windows 7 yalın bir işletim sistemi. Başlıca, bellek kullanımı Windows Vista’dan çok iyi. Aramaların sonuçlanması daha hızlı ve USB tak çalıştır cihazları daha uyumlu halde. Windows 7 uyku modundan çıkma konusunda önceki versiyonlarla kıyaslandığında en hızlısı. Standart bir PC’de bilgisayarın yeniden başatılması ve masaüstüne geri dönülmesi 48 saniye sürüyor.

9- Dokunmatik Cihazlar

Windows, 7 sürümünden önce de dokunmatik ekranları destekliyordu. Ama şimdi daha geniş destek ve kullanilabilirlikle geliyor. El mimiklerini ayırt edebilen teknoloji sayesinde dokunmatik ekranlarla çalışmak en kolay halini alıyor. Bir örnek vermek gerekirse: parmağınızı görev çubuğunun üzerinde bir ikona getirip yukarı doğru sürükleyin ve o uygulamaya ait ‘zıplama listesi’ ekrana gelsin. (Bu özelliği, normal bir fare veya laptoplardaki touchpad ile de kullanabilirsiniz.)

10- Sadelik

Microsoft, “en iyisini müşteri bilir” diyerek Windows 7’yi önceki sürümlere göre daha sade bir biçimde piyasaya sürdü. Önceki Windows’larda bulunan Movie Maker veya Outlook Express benzeri uygulamarı opsiyonel seçenek olarak, Windows Live Essentials adı altında sunuyor. İsteyen kullanıcılar Windows Live Hesaplarını kullanarak bu paketi indirebilir ve kullanmaya başlayabilirler. Ve isterlerse kullanıcılar, daha önceleri Windows’dan koparılamayan bir parça olan Internet Explorer’ı sistemden tamamen kaldırabilirler.

11- Birleşik Arama

Windows 7 ile birlikte birleşik arama özelliği oldukça hızlandırıldı. Ve artık arama özelliği sadece bilgisayarınız veya yerel ağınızla sınırlı değil. Bundan sonra doğrudan Windowsun içinden bir websitede veya bir web sunucusunda arama yapabilirsiniz. RSS akışına sahip her web sitesine bir arama motoru sayesinde bağlanıp arama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. The Windows 7 Forum sitesinde, bir web sitesine ait arama motorunun nasıl yapılabileceği anlatılıyor ve birkaç arama motorunuda hazır olarak bulmak mümkün.

12. Diğerleri

Windows 7 ile birlikte gelen diğer özellikler:

  • Aero Shake: Bir pencereyi başlık çubuğundan tutup ‘salladığınızda’ diğer pencereler görev çubuğuna gönderilir, masaüstünde size sadece o pencere kalır.
  • Action Center: Daha önceki sürümlerdeki güvenlik merkezinin geliştirilmiş hali.
  • Hesap makinesi: Bilimsel hesap yapma seçenekleri arttırılmış olarak geliyor.
  • Sticky Notes: Masaüstünde yapışkan kağıt benzeri pencereler yardımıyla not almanıza yarayan bir araç.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s